Tarot Falı Nedir? Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Burçlar, Tarot ve Astroloji

Tarot'un kökeni

Teorilerin birincisi, Tarot'u eski Mısır'a bağlıyor. Buna göre, "Arkana Majör" ya da "Büyük Sırlar" denen 22 kartlık ana deste, Hermes Trismegistus tarafından yapılmıştır. Hermes, söylentilere göre, Firavun Osiris'in yaveri ve başdanışmanıdır. Tarot ise, onun yazdığı yeryüzünün ilk kitabının bir örneğidir. Bu yaklaşımın sahibi olan Fransız yazar ve araştırmacı Antoine Court de Cebelin, Kadim Dünya adlı kitabında böyle diyordu. Yine Gebelin, Tarot'un eski Mısır Tanrısı Toth'un bilgi kitabı olduğunu söylüyor (Bkz. sayfa 1024). Tarot imajları, gerçek bilgeliğin ve dünyanın eski okült güçlerinin sembolize edilmiş anahtarlarıdırlar.

İkinci teoriye göre Tarot, Çin kökenlidir. Bunun en önemli desteği M.S. 618-908 yılları arasında, Çin'de Tang Hanedanı döneminde kullanılan kâğıt paralardır. Bu paraların üzerlerinde de Tarot sembolleri bulunuyordu. Son kurama göre ise Tarot, Hint kökenlidir. Daha doğrusu, Hint çingenelerinden çıkmıştır. Çingenelerin kökeni, Sanskritlere bağlanıyor. Sanskritçe'de ise, iskambil destesine "Taru" deniyor. Öyleyse, bu kurama göre Tarot, Hint çingenelerinden dünyaya yayılmıştır, denebilir. Bir diğer Tarot uzmanı olan Paul Poster Case'in teorisi daha farklı. Case, Yüzyılların Bilgeliğini Açıklayan Anahtar adlı kitabında, 78 kartlık Tarot destesinin, 1200 yıllarında yapıldığını yazıyor. Buna göre Tarot, birçok ulusa mensup bir bilgeler grubu tarafından yapılmıştır. Amaç, çok farklıdır.Tarot sözcüğünün kökeni

İddialara göre, eski Mısır dilinde "Taroş" kelimesi krallık demektir. Kelime buradan türemiştir. Bazılarına göre ise, Tarot kelimesi, Latince "Rota" (tekerlek) kelimesinden kaynaklanıyor. Bir diğer yaklaşıma göre ise, kelime İbrani'cedir. Yani, Tarot'un, gizemciliğin bir kolu olan İbrani kökenli "Kabala" öğretisi ile ilişkisi vardır. Çünkü, İbranicede "Torah" kelimesi, kanun anlamındadır.1400'lü yıllarda Avrupa'da, desteye, "Tarocchi" deniyordu. Aynı kelime, daha sonraları Fransızca olarak "Tarot " haline dönüştü. Bütün bunların sonucunda ise, ortaya bugün de kullanılan Tarot sözcüğü çıktı. Tüm bu çalışmalara rağmen, Tarot kelimesinin kesin olarak anlamı ve kökeni hâlâ ortaya çıkmış değil.Tarot'la ilgili tarihi kayıtlar, çok eskilere dayanıyor.

Tarot, doğasındaki gizemi tarihinde de korumaya devam ediyor. Kaynağı ister Çin, ister Mısır olsun, önemli olan insanoğlunun binlerce yıldır, bu kehanet sanatından yararlanması olarak gözüküyor…


Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot'tan istenilen faydayı saglamak için en önemli adım kartların anlamlarına inanmaktır. Yaşadıklarımızı ve geleceği hiç birimiz degiştiremeyiz. Fakat kartlara verdiğimiz enerji sayesinde, danıştığımız sorulara alacağımız cevaplarla merak ettiklerimizi yanıtlayabilir ve yönümüzü çizebiliriz.

Tarot destesi Büyük Arkana (22 kart) ve Küçük Arkana (56 kart) olarak ikiye ayrılır.

Büyük arkana özel ve anlamlı durumları tanımlamaktadir. Romen rakamlarıyla 0 ve 1-21 olarak numaralandırılmışlardır. Bu destede, Deli, Büyücü, Baş rahibe, Imparotiçe, Imparator, Başrahip, Asiklar, Savas Arabasi, Kuvvet, Münzevi, Kader Çarki, Adalet, Asilmis Adam, Ölüm, Denge, Seytan , Yikilan Kule, Yildiz, Ay, Günes, Uyanis ve Dünya kartlari bulunmaktadir.

Bu kartlar hayattaki derslerin manevi anlamlarini gösterir. Kartlar ayrica, psikolojik karakterin, maneviyet ya da ruhumuzun farkli kisimlarinin tasvirleridir.

Küçük Arkana ise 56 karttan olusmaktadir. 10 kart Asalar, 10 kart Kiliçlar, 10 kart Kupalar, 10 Tilsimlar ve geriye kalan 16 kart ise Sarayli Kartlari'dir. Küçük Arkana günlük yasamimizdaki kosullari ve olaylari anlatir.

Asalardan olusan kartlar; basari, savunma, mücadele etme ve rekabeti anlatmaktadir. Kupalar; sevgi alisverisini ve sevdigimiz birini çevreleyen olaylari gösteren hayatin duygusal yönleriyle ilgilidir. Bu kartlarda hayatimizin inis, çikislarini, iliskileri, aski ve aileyi görürüz. Kiliçlarda ise problemnler ve güçlükler ana temalardir. Tilsimlar ise bize hayatin pratik, gerçekçi maddesel yönünü göstermektedir.

TAROT KARTLARININ TANITIMI

Tarot kartlari iki bölümden olusur. Biri Arcana Majör denilen Büyük Sirlar , digeri ise Küçük Sirlar bölümü denen Arcana Minör'dür. Arcana Majör 22 karttan olusur. Hayatin gizemli, mistik ve derin yönlerini anlatir. '0' numarali kartla ile baslayan Arcana Majör hayat yolculuguna baslayan bir kisiyi simgeler. Ve ilk karttan son karta dogru gidildikçe, artan sayilarla birlikte evrensel bilince ulasmanin evreleri görülür.Ve son kart artik olgunlasip bilinçlenmis ruhu gösterir. Arcana Minör hayatimizin her gün yasanan, gündelik bölümlerini içerir. 4 adet takimdan olusmustur. Asa, kupa, kiliç ve tilsim takimlarindan her biri gündelik yasamin bir yönünü simgeler. Asalar arzularimiz ve mücadelelerimizi, kupalar duygulari ve iliskilerimizi, kiliçlar düsünce ve atilimciligimizi, tilsimlar ise parayi ve maddi yönümüzü simgeler. Bu takimlar ayrica astrolojideki elementlerle ve burçlarla da ilgilidir.

Tarot kartlari eglence amaçli kullanildiginda kehanet degeri olan hiçbir sey vermez. Bu yüzden anlamlari derinlemesine arastirmaniza ve ögrenmenize gerek yoktur. Ama eger ciddi bir biçimde kartlarla ilgilenmeyi düsünüyorsaniz bu konuda çesitli çalismalar yapmalisiniz. Tarot oldukça çesitli oldugu için (Klasik Tarot, Asiklar Tarotu, Italyan Tarotu, Rönesans Tarotu ...vs.) kartlar ve açilimlar farklilik gösterir. Tarot kartlarinizi seçerken degisik sekilde resimlendirilmis bir çok desteyle karsilasabilirsiniz. Bunlardan begendiginizi seçip alabilirsiniz. Kartlarin biri tarafindan hediye edilmesi daha iyi sayilsa da siz de alabilirsiniz. Öncelikle bilinmesi gereken Tarot kartlarinin enerji depoladigidir. Kartlari kullanmaya basladiginizdan itibaren enerji yüklenmeye baslarlar. Bu yüzden ilk zamanlarda sürekli yakininizda tasimaniz gereklidir. Ayrica kartlarin ipek bir kumas veya özel bir kutuda saklanmasi tercih edilir. Ama aslinda gerekli olan kendi kartlarinizi sizin resmetmenizdir. Bunun için bos Tarot kartlari bulup çizeceginiz kart sizin için ne ifade ediyorsa onu bos karta aktarmaniz gerekir. Bu kartlar size özel olacak ve çok daha fazla enerji depolayacaktir. Bu da algilamanizi kolaylastirir.

TAROT AÇILIMININ YAPILIP YORUMLANMASI

Tarot'la ciddi anlamda ilgileniyorsaniz öncelikle bazi çalismalar yapmaniz isinizi kolaylastirir. Tarotu daha kolay çözmek ve sembolleri görüp yorumlayabilmek için tarot meditasyonu yapilmasi örnek bir çalisma olabilir.

Bu meditasyon kartlarla özel bir çalismayi gerektirir. Böylece imajinasyon yeteneginiz gelisir ve rahatça yorum yapabilmeyi basarabilirsiniz. Çünkü kartlarin anlamlarini ezberlemek gerçek anlamda bir Tarot yorumu yapmak için çok yetersizdir. Dogru sonuçlar verir, ama gerçek anlamda bir basari saglamaz. Daha sonra amaciniza/soruya uygun bir açilimdan yararlanarak Tarot yorumuna baslayabilirsiniz.

Yorum yapacaginiz kisi kartlari seçecegi zaman kartlara dokunup dokunmamasina siz karar vermelisiniz. Kartlarin karsinizdakinin enerjisinden etkilenecegini düsünüyorsaniz kart seçimini siz yapin. Ama kartlara enerji akiminin yorumu kolaylastiracagini düsünüyorsaniz karsi tarafin seçmesine izin verin. Açilima uygun biçimde kartlari yerlestirdikten sonra sezgileriniz dogrultusunda yoruma baslayabilirsiniz. Unutmayin, kartlar kendilerini size semboller sayesinde ifade edecektir. Kitap anlami negatif oldugu için kart mutlaka o anlami ifade edecek diye bir sart yoktur. İyi ve pozitif bir seyler hissediyorsaniz bunun yanlis oldugu kuskusuna kapilmadan bunu karsinizdakine aktarmalisiniz.

Tarot belli kaliplarin içinde bulunmaz.Okült bilgidir ve her türlü anlamı ifade edebilir. Tarot bir enerji akimiyla ilgili oldugu için üzerinizde bir agirlik yaratabilir. Bu sebeple karsinizdaki insandan bu yoruma karsilik bir bedel almalisiniz. Bu size hediye verecegi bir esya veya para olabilir. Ama fazla degeri olan bir sey istemeniz size zarar verebilir. Emeginize karsilik gelecek bir sey yetecektir. Eger almazsaniz enerji üzerinizde kalir. Bunun sonucu uyku, bas agrisi, agirlik hissi vs. olur.